W dniu 11.02.2020 na terenie ośrodka dla podopiecznych “Agape ” w Borowym Młynie odbyły się szkolenia o tematyce : “Kulinarne” “Niemarnowanie żywności” “Dietetyczne”” Edukacja ekonomiczna”. W szkoleniu brali udział podopieczni biorący udział w Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa podprogram 2019. Udział w szkoleniu był bezpłatny”
W dniu 11.02.2020 na terenie ośrodka dla podopiecznych “Agape ” w Szawałdzie odbyły się szkolenia o tematyce : “Kulinarne” “Niemarnowanie żywności” “Dietetyczne”” Edukacja ekonomiczna”. W szkoleniu brali udział podopieczni biorący udział w Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa podprogram 2019. Udział w szkoleniu był bezpłatny”
W dniu 11.02.2020 na terenie ośrodka dla podopiecznych “Agape ” w Nowym Stawie odbyły się szkolenia o tematyce : “Kulinarne” “Niemarnowanie żywności” “Dietetyczne”” Edukacja ekonomiczna”. W szkoleniu brali udział podopieczni biorący udział w Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa podprogram 2019. Udział w szkoleniu był bezpłatny”
W dniu 11.02.2020 r o godz . 15.00 w Stowarzyszeniu Na Rzecz Bezdomnych Dom Modlitwy “AGAPE” w Borowym Młynie odbędą się szkolenia w Ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym Podprogram 2019
W związku z aktualizacją Wytycznych Instytucji Zarządzającej dotyczących realizacji POPŻ Podprogram 2019 z dnia 17 i 23 marca 2020 dotyczącej usprawniania realizacji dystrybucji wśród osób potrzebujących wprowadzone następujące zasady postępowania w okresie zagrożenia epidemiologicznego związanego z COVID-19.
- Dopuszcza się zmianę terminów dostaw poszczególnych artykułów spożywczych do magazynów organizacji partnerskich i terminów ich dystrybucji w celu dostosowania do bieżących możliwości organizacji partnerskich.
- W celu minimalizacji ryzyka zarażenia, zaleca się kwalifikowanie przez OPS/OPL osób najbardziej potrzebujących do pomocy żywnościowej na podstawie przeprowadzonego wywiadu telefonicznego lub z wykorzystaniem innych dostępnych środków komunikacji elektronicznej. Pracownik ośrodka pomocy społecznej, a w przypadku osób bezdomnych także przedstawiciel organizacji partnerskiej samodzielnie lub za pośrednictwem przedstawiciela innej placówki, wypełnia formularz skierowania, zgodnie z wzorem w załączniku nr 5.1 lub formularz oświadczenia zgodnie z wzorem nr 7.1 do Wytycznych IZ. Podpisany formularz przekazuje się w formie elektronicznej lub innej dostępnej formie do właściwej organizacji partnerskiej, która na jego podstawie udostępnia żywność osobie zakwalifikowanej.
- W przypadku tymczasowego zawieszenia działalności organizacji wydających posiłki, osobom zakwalifikowanym do pomocy żywnościowej w formie posiłku, zaleca się udostępniać pomoc na wynos lub w formie paczek żywnościowych.
- W przypadku osób bezdomnych, dopuszcza się zwiększenie liczby opakowań artykułów spożywczych, odpowiednio do potrzeb tych osób i możliwości OPR/OPL. Osoby bezdomne zgłaszające się do programu w okresie epidemiologiczny należy zakwalifikować na podstawie załącznika nr 6.1.
- Przedstawiciele placówek, w których przebywają osoby bezdomne, takich jak: schroniska, noclegownie, hospicja itp. Nie należących do sieci organizacji partnerskich w ramach POPŻ, mogą w imieniu osoby/osób bezdomnych wypełniać i przekazywać oświadczenia bezpośrednio do organizacji partnerskich, jak również odbierać paczki z żywnością i przekazywać je osobom bezdomnym. Do odbioru paczki z żywnością z OPL uprawnieni są także funkcjonariusze służb takich jak m.in. WOT, Straż Miejska lub Ochotnicza Straż Pożarna.
- Prowadząc dystrybucję żywności należy stosować środki ostrożności i stosować się do bieżących zaleceń służb sanitarnych.
- Osoba wydająca żywność/dostarczająca żywność osobie uprawnionej zaznacza w formularzu stanowiącym załącznik nr 2 do Wytycznych IZ jakie artykuły spożywcze zostały dostarczone i potwierdza podpisem wydanie artykułów.
- Jeśli pomoc żywnościowa została dostarczona przez pracowników innych instytucji lub służb niż organizacje partnerskie, listę wydanych artykułów spożywczych należy przekazać właściwej organizacji partnerskiej.
- Działania towarzyszące w okresie zagrożenia epidemiologicznego zostały zawieszone.
Zakres szkoleń :
- Kulinarne
- Niemarnowanie żywności
- Dietetyczne
- Ekonomiczne
Stowarzyszenie na Rzecz Bezdomnych „AGAPE” z siedzibą w Borowym Młynie informuje, że w wyniku realizacji zakończonego programu “Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020”. w 2018 roku pomocą zostało objętych 300 osób.
Beneficjentami pomocy były osoby bezdomne wykluczone społecznie, które przebywają w schroniskach dla osób bezdomnych:
- Borowy Młyn 90 osób
- Szawałd -62 osób
- Nowy Staw -160 osób.
Uczestnicy programu w Nowym Stawie i Borowym Młynie otrzymali 3 paczki żywnościowe Natomiast uczestnicy programu w Szawałdzie otrzymali 2 paczki żywnościowe. Współpraca Stowarzyszenie „AGAPE” z samorządami oraz ośrodkami pomocy społecznej polega na zapewnieniu miejsc całodobowego pobytu osobom bezdomnym, w tym osobom niepełnosprawnym i wymagającymi usług opiekuńczych z powodu choroby.
Działania towarzyszące:
Osoby wykluczone społecznie, skorzystały z bezpłatnych działań towarzyszących, które miały na celu wzmacnianie samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego:
-warsztaty kulinarne pokazujące różne możliwości przygotowania potraw i wykorzystania otrzymanych art. spożywczych,
-warsztaty dietetyczne dotyczące zdrowego żywienia,
-warsztaty edukacji ekonomicznej pokazujące jak sprawnie zarządzać budżetem domowym,
– edukacja na celu przeciwdziałania marnowaniu żywności.
W schroniskach „AGAPE” realizowane są projekty zapobiegające marginalizacji i wykluczeniu społecznemu , prowadzone są zajęcia wspólnie z lokalną społecznością np. warsztaty tłoczenia soku, warsztaty kulinarne, profilaktyka zdrowego żywienia i działania proekologiczne.
Osoby niesamodzielne otrzymują wsparcie oraz pomoc w utrzymaniu higieny osobistej, zakupu leków, wsparcie psychologiczne. Na terenie placówek prowadzona jest rehabilitacja i warsztaty terapii zajęciowej.
Program działań na 2019/2020 rok.
W dalszym ciągu będziemy prowadzić dystrybucje żywności. Planuje się objęcie pomocą 330 osób.
Podobnie jak w latach poprzednich działania w schroniskach będą skupiać się na pomocy osobom bezdomnym i wykluczonym społecznie, powrocie do zdrowia i świadczeniu usług opiekuńczych przy współpracy z OPS województwa pomorskiego.
————————————————————————————————————————————–
Stowarzyszenie na Rzecz Bezdomnych „AGAPE” w Borowym Młynie informuje, że pomoc żywnościowa dystrybuowana jest przez Bank Żywności w Tczewie do placówek Stowarzyszenia „ AGAPE” znajdujących się na terenie województwa pomorskiego, które przekazują żywność bezpośrednio do osób potrzebujących, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej (określonej przesłankami z art. 7 ustawy o pomocy społecznej oraz których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej tj. 1402 zł na osobę samotnie gospodarującą.
_______________________________________________________________________________
Stowarzyszenie na Rzecz Bezdomnych Dom Modlitwy „AGAPE” jest organizacją pożytku publicznego.
Prosimy o przekazanie 1% podatku na pomoc osobom bezdomnym, niepełnosprawnym i starszym.
Nr konta : 36 1020 1778 0000 2102 0044 3358
Inicjatorem powstania Stowarzyszenia na Rzecz Bezdomnych „AGAPE” była Pani Grażyna Sochacka, która powołała je do życia w dniu 13 stycznia 1998 roku. Była ona dla nas wzorem i wsparciem. Kochała ludzi i nauczyła nas, że każdy jest wartościowym człowiekiem i każdemu należy się godność i szacunek.
Poświęciła się całkowicie na rzecz drugiego człowieka, pracowała z osobami wykluczonymi społecznie i traktowała ich jak członków swojej rodziny.
Decyzją Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia z dnia 20 maja 2017 roku Pani Grażyna została uznana Honorowym Prezesem Stowarzyszenia AGAPE.
„W życiu ważne są trzy rzeczy: wybór, szansa i zmiana. Musisz dokonać wyboru, skorzystać z szansy, jeśli chcesz coś w życiu zmienić.”
I ona tego dokonała…